Rosničkářům navzdory
Motorkáři oblečení v takzvaných „adventure“ kompletech na motorkách obložených plechovými kufry ve mně v české kotlině ještě před pár lety vzbuzovali spíše shovívavé úsměvy. Kamarádovo trefné označení Igráčci, které vystihovalo zpravidla modrošedou barevnou kombinaci, dlouhou bundu a pytlovité kalhoty se spoustou kapes, v protivětru navíc neustále vyboulené, mi nepřišly ani příliš praktické, natož elegantní.
Motorka pro mě ještě před pár lety představovala hlavně rychlost, adrenalin a pilování jízdního stylu v zatáčkách. Spoustu krámů z bodu A do bodu B přece líp převeze auto, ne? Když mi Scoob zavolal, že na testování nových Adventure modelů od KTM potřebuju něco důstojnějšího, než koženou bundu a kevlarové rifle, následovala cesta do Jablonce k Viktorovi Lacmanovi. Po zkoušce a stanovení velikosti přišel nový komplet Voyager jako by mi ho šili na míru, tedy včetně kalhot s prodlouženými nohavicemi. Zatímco v kombinéze si ještě pár minut po oblíknutí připadám jako Robocop, vzdušnost a pohodlí Voyageru rychle odvály úvodní skepsi. Okolí hlavního města Slovinska a na časné jaro poněkud vyšší teploty okamžitě ukázaly, jak moc návrháři Rockwaye své výrobky dotahují. Na vyjmutí tří zmíněných vložek, které tvoří bunda Windstopper (tu lze využít samostatně třeba k ohni), nepromokavá membrána Reissa a Thermolite vložka v kalhotách, nepotřebuješ členství v Mense ani napoprvé.
První ranní kilometry, teplota stoupá a po chvíli mi dochází, že na rozdíl od kombošky tady můžu větrat. Zipy sloužící k odvětrání nalezneš na stehnech, rukávech a prsou. Snadno je odepneš jednou rukou i za jízdy a ty na prsou, na rozdíl od předchozího modelu, drží magnety, které nepovolí ani při nelegálních rychlostech. Horizontální zip v místě páteře pak propustí ohřátý vzduch dozadu za tebe. A ta volnost pohybu! Musel jsem docenit možnosti uložit telefon do speciální nepromokavé kapsy, dále „keš“ tašku do druhé, doklady do třetí, papírové kapesníky do čtvrté, sluneční brejle do boční na stehně a naproti itinerář. Ještě si nezapomenout upravit neoprenový límec přesně podle tloušťky krku. Batoh, resp. taštička na nohu, mohly zůstat na hotelu. Abych na jízdních fotkách nevypadal jako v bramborovým pytli, poutahoval jsem všechny pásky na rukávech, které souběžně vymezí vložené chrániče do správné polohy.
Chtě nechtě jsem musel uznat, že začínám chápat pohnutky lidí, co bez Adventure kompletu už zkrátka nevyjedou. Člověk je od přírody pohodlný tvor a univerzalita a s ní související komfort kompletu pro jízdu v jakýchkoliv podmínkách jsou těžce návykové. Stejně jako ergonomie. Každý zip najdeš přesně v místě, kde ho hledáš, o důsledném překrytí, stejně jako v případě kapes bránícímu promoknutí, nemluvě. Jezdci zipů jezdí správným směrem, kožené panely jsou v místech, kde by tvá schránka mohla dojít největší úhony. Horké léto nedalo vloženým vrstvám příležitost vyniknout, ale i samotná svrchní vrstva kompletu, ušitá z materiálu Cordura 500, dokáže odolávat promoknutí hodně dlouho. Navíc jsou bunda i kalhoty s ohledem na množství zipů a kapes až překvapivě lehké. Nechybí samozřejmě možnost jejich spojení, a to dokonce ve dvou variantách. S pomocí dlouhého a krátkého zipu.
Když mi Scoob zavolá, ať si přijedu pro motorku, hádej, po čem ve skříni sáhnu? Tohle oblečení funguje rosničkářům navzdory a já díky němu přestal úzkostlivě sledovat meteoradary. Na funkci a zpracování Voyageru až doteď fakt nemůžu napsat špatnýho ani „b“. V kompletu New Voyager se totiž stejně jako v dalších výrobcích české firmy Rockway zúročily Viktorovy dlouholeté zkušenosti s jízdou v jakýchkoliv podmínkách. Z porovnání se zahraničními produkty pak vzešlo přesvědčení, že on by to možná dokázal udělat líp… Nejen nový komplet Voyager je důkazem, že se jeho výrobky konkurenčním produktům nejen vyrovnají, ale řadu z nich, po vzájemném srovnání s kolegy, i předčí.
Více informací naleznete na: https://www.rockway.cz/
Vyšlo v Motorbike: 11/2015
Text: Pavel „Pajinex“ Suk
Foto: Ivan „Scoob“ Bezděk, archiv