Mobilní dokovací stanice, tzv. powerbanky, jsou dnes již běžnou součástí výbavy každého, kdo cestuje. Je to šikovný pomocník všude tam, kde není zásuvka.
Telefon nebo tablet začne samozřejmě hlásit docházející baterii zrovna ve chvíli, kdy sedíte v autě v koloně, nebo když jste pár kilometrů před cílem a potřebujete se za pomoci navigace v mobilu dostat do té malé uličky uprostřed města, kde máte zamluvený nocleh.
Přesně pro tyto případy (nebo i jen tak pro jistotu) je tu powerbanka. Malý a skladný zázrak, který vám svou energií vytrhne trn z paty přesně, když to potřebujete. Italští inženýři ze značky Interphone však šli ještě dál a začali vymýšlet, jakou další užitečnou funkci by šlo do powerbanky zakomponovat. Výsledek jejich myšlenkových pochodů jsme si v redakci vyzkoušeli na vlastní kůži. Jedná se o letošní novinku PWB STARTER a jak sám název napovídá, nejedná se jen o kosmetickou inovaci stávajícího. Kapacitně se pyšní 7500 mAh a klimaticky je odolná v rozmezí -20 až 60 stupňů Celsia. Tělo je vyrobeno z lithium-polymeru a je zasazeno do pevného silikonového obalu (je součástí powebanky, nelze ho sundat) a díky tomu je zvýšena odolnost vůči nárazům a pádům. Hmotnost je 400 gramů u samotného těla a 200 gramů váží startovací kit. Jednou z hlavních přidaných hodnot oproti ostatním powerbankám je u PWBSTARTER možnost jejího použití i jako záložního startovacího zdroje pro motocykly a skútry. Klasická funkce pro dobíjení chytrých telefonů, tabletů, videokamer, počítačů a digitálních fotoaparátů samozřejmě zůstala nedotčena. Na jedno nabití PWBSTARTER jsem chytrý telefon (vybitý na 3%) nabila celkem čtyřikrát, takže jsem dva týdny nepotřebovala klasickou nabíječku. Celá powerbanka je pojata jednoduše – jedno boční tlačítko na zapnutí a vypnutí; čtyři led diody uvádějící stav nabití powerbanky; jeden vstup na usb, jeden výstup na micro usb a dva výstupy pro svorky na startovací kit, který je spolu s dobíjecím kabelem součástí balení. Výrobce uvádí i voděodolnost IP65, kterou jsme netestovali, ale powerbanka mi dvakrát při závodech zmokla a funguje bez problémů. Samozřejmě jsme powerbanku testovali i při startování motorky. Po vybití akumulátoru u redakčního Triumphu Tiger 1050, kterému jsme prostě nechali rozsvícená světla tak dlouho, až nešel pomocí své standardní chuděry motobaterie nastartovat, přišla na řadu i PWBSTARTER startovací funkce. Po zajištění přístupu k motobaterii jsme připojili pomocí dvou vstupů startovací kit k powerbance a následně pomocí kabelů (červený a černý) připojili zdroj k motobaterii. Pak už stačilo zdroj a kit (má samostatné zapínání na krabičce uprostřed) zapnout a zkusit startovat. Avizovaný nabíjecí proud 400A jsme sice neměřili, ale motorku jsme bez problémů nastartovali. Zkusili jsme podruhé a šlo to. Pak už jsem zbaběle motobaterii vyndala z Tigera a nechala ji klasicky nabít… Celkově za sebe PWBSTARTER od Interphonu doporučuji, splnila všechno, co slibovala. Je odolná, jednoduchá na ovládání, až tzv. blbuvzdorná (což oceňuji hodně) a designově je taky vydařená. Takže další užitečná hračka na cesty v jakémkoli terénu.
Text: Jana Kolací
Vyšlo v Motorbike 5/2015