Úvodem bych asi měl napsat, že jsem vůči módním kosmickým technologiím značně skeptický. Tedy spíš vůči tomu, co je nám někdy za revoluční, kosmické, high-tech (další superlativy si doplňte sami) technologie předkládáno. A tak, když přišla nabídka na testování funkčního prádla Nanosilver Himaláje, moc se mi do toho nechtělo.
Nechtělo o to víc, že v tomto případě jde o termoprádlo.Proč? No protože kdybych měl na prstech spočítat, kolikrát už jsem byl za svůj život za naivního troubu (co se funkčního termooblečení týká), nestačily by mi obě ruce. Možná ani nohy. Takže představa, že zas budu někde mrznout, byť v „kosmickém“ tričku, mě nijak nelákala. Ale test je holt test, takže se v podzimní sychravý den soukám do spodků a trika a vyrážím ven. Samozřejmě ne jen ve zmíněném oblečení (takový tvrďák zas nejsem), mám na sobě i kompletní koženou motovýstroj, doplněnou o mikinu, a pro jistotu si ještě balím do batohu svetr. Venkovní teplota je 7 stupňů Celsia a mě čeká cca tři sta kilometrů v sedle, tak jsem zvědavý, jak to bude fungovat. Výrobce, NanoTrade, s.r.o. (www.nanosilver.cz) uvádí, že prádlo je vyrobeno ze směsi materiálu Thermo Cool, vlákna nanosilver a Lycry. Materiál Thermo Cool je složen z dutých a kanálkových vláken – kanálky zde slouží k odvodu většího množství potu a vlhkosti, než je tomu u běžných materiálů a vlhkost je odváděna na vnější stranu látky, kde se odpařuje, takže je zajištěn pocit sucha. Dutá vlákna jsou zase schopna pojmout vzduch, který pak funguje jako tepelný izolant. Hodně zajímavou věcí je též další použitý materiál, vlákno nanosilver, které obsahuje molekuly stříbra. Stříbro totiž působí antibakteriálně, takže ani po opakovaném nošení by prádlo nemělo zapáchat, lidově řečeno smrdět. Lycra pak dodává potřebnou elasticitu (pokud má funkční prádlo pracovat bezchybně, má na těle pevně „sedět“). Součástí Nanosilver Himaláje jsou i speciální odvětrávací vsadky z materiálu Coolmax, obohaceného o polyesterové vlákno nanosilver, kvůli ještě lepšímu odvodu vlhkosti. Tolik technický popis.
Pro test jsem zvolil Harley-Davidson Forty Eight, čili stroj, na kterém je ochrana proti počasí nulová. Navíc cestou klesá teplota až na 5 stupňů a místy je mlha. Ale výsledek je překvapivě dobrý. Nebudu tvrdit, že se mi jelo stejně, jako v letních teplotách, to bych kecal, ale pokud si přes triko obléknete něco, co neprofoukne, funguje prádlo Nanosilver Himaláje fakt skvěle a nebál bych se ho vzít si i třeba na lyžování – odvod potu je zde vyřešen velmi dobře, stejně tak i tepelná izolace. Takže v tomhle aspektu dávám za jedna.
Další testovanou vlastností byla ona zmíněná absence zápachu při dlouhodobém nošení. Na to jsem byl tedy zvědavý možná víc než na cokoliv jiného, protože běžně mi tričko vydrží tak den, možná dva, a pak začne připomínat něco, co by obešel obloukem i tchoř. I tady jsem byl ale příjemně překvapen. Ani po týdenním nošení (cca 16 hodin denně) tričko nijak nesmrdělo, pak už se zápach začal slabě objevovat a triko putovalo do pračky. Samozřejmě záleží na tom, jak moc se potíte, ale řekl bych, že ten týden vydrží každému. Což je – alespoň pro mě – malý zázrak a zatím jsem se nesetkal s jiným funkčním výrobkem, který by měl podobnou vlastnost.
Prádlo řady Nanosilver Himaláje tedy předčilo očekávání. Bonusem je u tohoto výrobku i perfektní skladnost (použitý materiál je jemný a lehký) i to, že rychle schne (takže není problém ho třeba na dovolené večer vyprat a ráno obléct). A navíc i dobře vypadá. Jediná nevýhoda je snad jen v tom, že je prádlo náchylné k mechanickému poškození, takže je potřeba zamezit jeho kontaktu s ostrými předměty, třeba s kovovým zipem atd. To je snad jediná piha na kráse, která je ale mnohonásobně vyvážena pozitivními vlastnostmi. A cena? Vzhledem k tomu, jak Nanosilver Himaláje funguje, naprosto luxusní.
Vydání 1-2/2016
Text: Ivan „Scoob“ Bezděk
Foto: archiv