Promyšlený plán cesty a koncentrace za volantem patří ke klíčovým zbraním, které mohou otupit černé statistiky dopravních nehod o prázdninách. Ministerstvo dopravy proto připravilo seznam základních pravidel bezpečné jízdy a mapu dopravních omezení na výjezdu z České republiky.
„Prázdniny provází bohužel každoročně hořká silniční bilance. Loni zemřelo na našich silnicích v tomto období 132 lidí, tedy každý den dva lidé. Navíc denně se 9 lidí těžce zranilo. Červenec a srpen zároveň patří k měsícům s největší dopravní intenzitou. Řidiči by proto v tomto období měli cestu dobře plánovat a být na silnicích opatrní,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.
Z celkového počtu ročních případů připadá na prázdniny třetina usmrcených cyklistů, čtvrtina motorkářů a dětí. Do prázdnin se vtěsná čtvrtina ze všech ročních nehod, ve kterých hraje roli alkohol. Tato nepříjemná statistika je přitom historicky nejnižší a bylo by dobré předejít návratu do dřívějších černých čísel. Vývoj v létě bude Ministerstvo dopravy průběžně sledovat.
Je dobré, aby řidič dopředu počítal s reálným provozem na silnici, který budou na hlavních dovolenkových tazích komplikovat stavební práce. Bude-li řidič vědět, že se nejspíš zdrží a bude-li zároveň vědět, kde, zůstane mu více sil na samotné řízení a sledování toho, co se kolem něj děje. I proto připravilo Ministerstvo dopravy silniční mapu ČR (v příloze), která zahrnuje i hlavní letní tahy dálnici D1, rychlostní silnici R52 a další. Ředitelství silnic a dálnic bude v letních měsících každý týden vydávat tiskovou informaci o aktuální dopravní situaci na důležitých dopravních spojeních.
Zároveň upozorňujeme na některé vybrané skutečnosti z pravidel silničního provozu ze zemí, do kterých letos autem zamíří nejvíce motoristů. Obecně jde o trasu přes Rakousko do Chorvatska.
Rakousko
– Řada měst (např. Graz) má obecný rychlostní limit 30 km/h.
– Nově povolené barvy reflexních vest – žlutá, červená, oranžová.
– Zákaz palubních kamer.
Slovinsko
– Zpřísnění postihů za většinu přestupků, např.: špatné parkování až 100 EUR, jízda bez pásů 120 EUR, jízda na červenou nebo nezastavení na stopce 300 EUR
– Zahraničním řidičům, kteří odmítají zaplatit pokutu na místě, může být odebrán jejich pas a může být podána žaloba k soudu.
Chorvatsko
– Řidiči do 24 let mají rychlostní omezení o 10 km/h nižší než ostatní řidiči. Např. mimo obec 80km/h (oproti zákonným 90 km/h), na dálnici 120 km/h (130 km/h).
– Odebrání ŘP hrozí např. za jízdu bez předepsaných zdravotnických pomůcek (čočky, brýle, …), jízdu ve stavu únavy nebo vyčerpání (kontrola u lékaře), zvýšení pokut za jízdu pod vlivem návykových látek (700 až 15 000 kun a odebrání řidičského oprávnění na 8 dní)
Slovensko
– Řízení s hladinou alkoholu v krvi přes 0,10% je považováno za trestný čin, možné odnětí svobody až na 1 rok.
– Navigace nesmí být umístěna uprostřed čelního skla.
Pravidla bezpečné jízdy:
Neupevněné předměty v autě zabíjejí
– volně položené předměty ve vozidle, například tablet, nebo láhev s vodou se stávají smrtícími ve chvíli dopravní nehody. Takový předmět může v rychlosti 50 km/h získat zrychlení 30-60g
Smrt se nepoutá
– nepřipoutané osoby v autě při nárazu v 50 km/h jsou na tom stejně jako sebevrah skákající z 3. patra budovy na beton
– čelní náraz, nepřipoutaný člověk vážící 80kg sedící na zadním sedadle, narazí do osob na předních sedačkách vahou 4,8 tuny
– třetina cestujících v osobním automobilu, která byla při nehodách v roce 2013 usmrcena, nebyla připoutána bezpečnostním pásem!
Přestávka prodlouží život
– podle Evropských dat je každá 4. nehoda na dálnicích v letních měsících způsobena únavou řidiče
– nejvyšší riziko usnutí za volantem, je mezi 2-4 hodinou ranní i odpolední
– riziko smrtelné nehody v noci roste 5x
– pro bezpečnou jízdu jsou důležité bezpečnostní přestávky, nejdéle po 4 hodinách
Co neuvidím, to neovlivním
– 4 z 10 řidičů při řízení nejen telefonují a SMSkují, ale i chodí na facebook
– 5 z 10 dodává, že se podívají na displej, kdo jim volá nebo píše zprávu
– nevěnování se řízení je v ČR přitom 3. nejtragičtější příčina dopravní nehody. V roce 2014 tak zemřelo 72 lidí. Do této kategorie patří i nastavování navigace, ovládání rádia, čtení z mapy a jiné
Důležité 2 vteřiny – bezpečná vzdálenost
– STK uvádí, že 1/3 aut neprojde kvůli závadě na brzdách nebo brzdovém systému
– zásadní vliv na brzdnou dráhu mají pneumatiky, brzdy a stav tlumičů
– druhá nejčastější příčina nehod v roce 2014 byla nedodržení bezpečné vzdálenosti
– v rychlosti 130 km/h potřebuje řidič 3,7 s, tedy 134 metrů rozestup
Zip není jen na bundě
– v uzavírce je potřeba dodržovat střídavou jízdu
Text a foto: TZ