Jako titulek pro tenhle testík jsem si vypůjčil jméno songu skupiny Kiss – a naprosto odpovídá skutečnosti. Tohle nejsou boty pro „nevinné“, změkčilé či decentní jedince. Ani náhodou.
Ostatně, sám výrobce v jejich prezentaci uvádí, že „existuje mnoho situací, které vyžadují jemnost. Boty Field Armor pro takové situace nejsou“. Je to pravda, tohle jsou boty, za které by se nemusel stydět komiksový hrdina, tedy spíš antihrdina, třeba Lobo, Spawn nebo Punisher. Robustní, pevné, vyrobené z kůže, kovu a balistického nylonu.
Při vybalování ze škatule (mimochodem, ze škatule, která už grafikou dává najevo, že uvnitř se skrývá něco brutálního – holt u Iconu zřejmě dobře vědí, že i obal prodává) mě překvapilo, že ač vypadají boty mohutně, nejsou těžké. Nějak jsem podvědomě čekal hmotnost menších lyžáků…
Co se týká jejich konstrukce, na exponovaných místech je použita kůže, menší procento tvoří již zmíněný balistický nylon. Na špičce a v zadní části jsou boty zesíleny (v místě, kde se bota setkává s řadicí pákou, jsou navíc gumové prvky a vzadu, krom plastu, i kovový chránič paty). Chránič naleznete i v oblasti nártu, kotník je chráněn krom jiného i vložkou D30, což je v současnosti jedna z nejmodernějších ochranných technologií, při které je přizpůsobena hustota protektoru aktuální situaci: při běžném provozu jde o poddajný materiál, který ovšem při nárazu bleskurychle ztvrdne a zajistí perfektní ochranu. Podrážka je protiskluzová, se slušným vzorkem. Zapínání je pomocí dvou nastavitelných přezek z lehké slitiny.
Tolik ke konstrukci a teď praktická zkušenost. Nechám stranou design, protože vzhledem k mé slabosti pro komiksy, sci-fi a fantasy žánr objektivní fakt nejsem – mně se tyhle boty líbí moc. Co se týká praktičnosti, dá se předpokládat, že při crashi nohu fakt ochrání, chrániče jsou vymyšlené dobře. Jistě, vzhledem ke kategorii, nejde ani o motokrosovou, ani okruhovou obuv, to je snad jasné. Přezky jsou nastavitelné v dostatečném rozsahu a ani po roce intenzivního používání se nerozepínají a nepovolují. Dobré je i odvětrání v zadní části boty (materiál mesh), takže při zouvání nemáte pocit, že vám ve škorních bydlí tchoř. Co se týká pohodlí, ani tady si neztěžuju, zpočátku tedy byly boty dost tuhé, ale během pár dní jsem je rozchodil, takže teď už v pohodě. Na dálkový pěší pochod bych asi sáhnul po jiných, ale pro běžné nošení žádný problém. I když nejsou prezentovány jako nepromokavé, vydrží při jízdě v dešti překvapivě dlouho, než to vzdají, samozřejmě pokud vám do nich nenateče vrchem.
V podstatě k nim mám jen jednu výhradu a tou není vada, ale spíš vlastnost: jsou dost vysoké ve špičce, takže pokud střídám motorky, občas musím hnout s řadící páčkou, abych mohl pohodlně řadit. Ale jak říkám, tohle není vada, ale vlastnost, takže pokud neskáčete z jedné motorky na druhou jako my, nastavíte si páčku u své mašiny jen jednou a je vymalováno.
Přiznám se, že tyhle boty jsem chtěl už dlouho, pokukoval jsem už po prvním modelu Field Armor a tak jsem se trochu obával, jestli nebudu zklamaný. Znáte to, když dlouho něco chcete, nabydete přesvědčení, že to prostě MUSÍ být to pravé – následná realita pak často bývá někde hodně jinde a vy protáhnete ksicht. Téměř stoprocentně tohle platí u ženských… ale to jsem odbočil: Field Armor 2 tedy v žádném případě nezklamaly, a pokud jezdíte na naked biku, streefighteru, toureru nebo třeba customu, můžu vřele doporučit!
Text: Ivan Scoob Bezděk
Foto: Archiv